Parametrics
B72590T140L60 absolute maximum ratings: (1)VRMS,max: 14V; (2)VDC,max: 16V; (3)Isurge,max(8/20 μs): 20A; (4)Wmax(2 ms): 10mJ; (5)Pdiss,max: 3mW; (6)Top,max: +85℃.
Features
B72590T140L60 features: (1)ESD acc. to IEC 61000-4-2 level 4(8 kV contact, 15 kV air discharge); (2)Surge current up to 1200 A; (3)Bidirectional protection; (4)No derating up to 125℃ (for case sizes ≥ 0603); (5)Fast response (< 0.5 ns); (6)RoHS-compatible; (7)CT version suitable for lead-free soldering; (8)PSpice simulation models available.