Parametrics
Technical specifications: (1)Capacitance Range: 0.15 μF to 1500 μF; (2)Capacitance Tolerance: ±10%; ±20%; (3)Rated Voltage (VR) ≤ +85℃: 2.5, 4, 6.3, 10, 16, 20, 25, 35, 50, 63; (4)Category Voltage (VC) ≤ +125℃: 1.7, 2.7, 4, 7, 10, 13, 17, 23, 33, 42; (5)Surge Voltage (VS) ≤ +85℃: 3.3, 5.2, 8, 13, 20, 26, 32, 46, 65, 82; (6)Surge Voltage (VS) ≤ +125℃: 2.2, 3.4, 5, 8, 13, 16, 20, 28, 40, 50; (7)Temperature Range: -55℃ to +125℃; (8)Environmental Classification: 55/125/56 (IEC 68-2); (9)Reliability: 1% per 1000 hours at 85℃, VR with 0.1Ω/V series impedance, 60% confidence level; (10)Termination Finished: Sn Plating (standard), Gold and SnPb Plating upon request Meets requirements of AEC-Q200.
Features
Diagrams
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
TPSB107K002R0200
TPSB107K002R0200
AVX
Tantalum Capacitors - Solid SMD 2.5V 100uF 10% Tol. 200 ESR
Data Sheet
Quantity
TPSB105K035H2000
TPSB105K035H2000
AVX
Tantalum Capacitors - Solid SMD 1.0UF 35V 10% B
Data Sheet
TPSB105K035R2000
TPSB105K035R2000
TPSB105M035R2000
TPSB105M035R2000
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 1uF 20% Tol. 2000 ESR
TPSB106K016H0500
TPSB106K016H0500
Tantalum Capacitors - Solid SMD 16volts 10uF 10%
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10uF 16V 10% L ESR
TPSB106K016R0800
TPSB106K016R0800